5 důvodů, proč zařadit mrtvé tahy

Autor: Tomáš Jehlička | Datum: 5. března 2013 | Kategorie Budování svalů

Poslat e-mailem

5 důvodů, proč zařadit mrtvé tahy

I když jste možná do teď o mrtvých tazích neslyšeli, znáte je moc dobře. Mimo dřepů je to jeden z nejčastějších pohybů, které během dne děláte.

De facto jde o to, že seberete něco ze země a zvednete to.

Doma zvedáte věci vážící pár kilo. Při stěhování to bývá pár desítek kilo. A v posilovně to může být i pár set kilo, proto je to tak zajímavé. :-)

Taky u každé z těchto situací se způsob tohoto pohybu hodně mění. Zkuste zvednout 100+ kg s nezpevněnými zády a bude vám jasné, o čem mluvím. (Raději to ale nezkoušejte.)

1. Solidní základ

Ať jste kulturista nebo někdo, kdo chce mít vypracovanou postavu, nenajdete mnoho cviků na vybudování enormní síly a vydláždění cesty k nabušené postavě. Začátečníci na tomto cviku poměrně rychle získají potřebnou sílu, která se přenese i na další cviky.

POZOR - nejprve se ale naučte správnou techniku a zapojení různých svalových skupin.

2. Pevný stisk

Většina lidí si myslí, že silný stisk znamená silné předloktí. Síla stisku zahrnuje nejen silné předloktí, ale i silné bicepsy, tricepsy, prsní svaly a ramena. Zkuste něco zmáčknout tou největší silou, co dovedete a aktivujete mnoho svalů současně.

Pevný stisk je důležitý pro celou řadu sportů - dokonce i pro šachy, když se rozhodnete rozdrtit soupeřovy figurky.

3. Rychlost a výbušnost

Kromě svého stisku budujete silnější předloktí, trapézy, střed těla, horní a dolní záda, zadek, hamstringy i přední stranu stehen. Síla jde ruku v ruce s výbušností a rychlostí, což jsou důležité atributy vrcholového sportovce.

Dříve se mnozí trenéři domnívali, že díky silovému tréninku budou jejich svěřenci těžkopádní a nemotorní. Trenérské špičky Barry Ross a Charlie Francis měli v tomto jasno, a proto nebyl problém pro jejich sportovce zvednout i trojnásobek své vlastní váhy.

4. Upustíte páru

Co si budeme namlouvat - zvedat ze země 150 kilo a myslet při tom na pohlazení od maminky, západ slunce nebo obláčky na modré obloze nejde moc dohromady. Mrtvé tahy podobně jako bench press jsou cviky, při kterých se vybijete.

Je to podobné, jako bušit do boxovacího pytle. Pomyslíte na toho, kdo vás naštval a najednou se ve vás bere nová energie.

Po posledním tréninku mrtvých tahů jsem měl maximálně sílu si udělat velkou mísu jídla, ale přeprala by mě i moucha..

proč dělat mrtvé tahy

5. Získáte respekt

Na jaký cvik si můžete naložit nejvíce závaží? Jaký cvik buduje současně sílu celého těla a mohutné trapézy? Který cvik předurčuje vítěze v powerliftingu?

Všechny otázky mají společnou odpověď: mrtvý tah.

Ve fitku, kam chodím je dokonce takový miniklub dvoustovkařů. Nenechte se mýlit, že jde o spolek sprintery na vzdálenost 200 metrů - jedná se o ty, kteří pokořili 200 kg na mrtvý tah. Není jich moc, ale pevně věřím, že za nějaký ten rok rozšířím jejich řady. :-)

Vypadá to, že zima pomalu končí a každý bude chtít ukázat své napěchované rukávy. Ale velké trapézy se hodí pro každé roční období a budí respekt. Nebudu se opakovat, ale kdo chce v tomto tématu pokračovat, mrkněte na článek: ZÍSKEJTE SILÁCKÝ VZHLED.

Shrnutí

Naučte se správnou techniku mrtvých tahů a zařaďte je do každého tréninkového plánu pro budování ohromné síly, zlepšení sportovního výkonu, nárůst svalů nebo zpevnění těla.

-----

Nevyhýbejte se mrtvole, radši se jí naučte!

Váš trenér online,
Tomáš Jehlička

Poslat e-mailem

Co nabízí VIP členství?
Co znamená VIP členství?
Členská karta
Trener-online členská karta
Získejte 2 e-booky ZDARMA
Získat e-book
ZDARMA

Dozvíte se:

Největší chyby při budování svalů.

Jak se těchto chyb vyvarovat!

Získat e-book
ZDARMA

Dozvíte se:

Největší chyby při spalování tuků.

Jak se těchto chyb vyvarovat!


Poslední články
Členové právě cvičí
Partneři
Gopay
Gorilla RAW Protein - proteinový matrix pro rychlou regeneraci Gorilla Burnout Fuel - Kvalitní náhrada pevného jídla Gorilla Workout Fuel - Gainer pro intenzivní tréninky Foam Roller Grid - Revoluční pěnový válec pro masáž a uvolnění

Cvičení doma - začít může každý    Jazykové studio Bon-mot.cz    Beautis - systém pro řízení kosmetického salonu
Gorilla Fitness eshop    Gorilla Workout Fuel - hardcore gainer    Gorilla Burnout Fuel - náhrada pevného jídla
Gorilla RAW Protein - účinný proteinový matrix    The GRID Foam Roller - masážní pomůcka

Data byla úspěšně odeslána.
Opravdu chcete plán smazat?
Opravdu chcete vybrané cíle smazat?
Opravdu chcete vybrané cíle smazat?
Opravdu chcete jídelníček smazat?

Doporučit e-mailem

Pro: (e-mailová adresa)
Od: (e-mailová adresa)
Poznámka

Klikněte na cíl pro jeho přidání

office crack