Dalších 5 rad osobního trenéra: rozšíření základů

Autor: Tomáš Jehlička | Datum: 17. července 2012 | Kategorie Ostatní

Poslat e-mailem

Dalších 5 rad osobního trenéra: rozšíření základů

Vzhledem k tomu, že vás předchozí článek 5 rad osobního trenéra tak zaujal, rozhodl jsem se napsat ještě další porci doporučení, které v celkovém součtu vytvoří znatelný rozdíl mezi dobrým a vynikajícím výsledkem tréninkové výkonnosti a samozřejmě i co se týče přeměny postavy.

Zmíněná doporučení využije jak ten, kdo se snaží vybudovat svaly nebo se vyrýsovat na léto, tak i někdo, komu jde především o podání lepšího výkonu v rámci svého konkrétního sportu.

Čtěte dál a začněte aplikovat tyto rady v praxi a výsledky se brzy dostaví!

1. NEvynechávejte foam roller a protažení

Přestože jde většině lidí hlavně o to vypadat líp, nezapomínejte na drobnosti, které vás udrží déle ve hře – bez zranění.

Kvalitní rozcvička před tréninkem není jen protažení. Měla by tělo kompletně připravit na nadcházející trénink, zahřát ho na provozní teplotu, prověřit flexibilitu svalů, zajistit „promazání kloubů“ a taky svaly uvolnit z předešlého tréninku.

Prvním krokem je právě uvolnění svalů pomocí foam rolleru, který změkčí a uvolní svaly. Proto před každým tréninkem neopomenu tímto způsobem rozmasírovat záda a stehna. Z dlouhodobého hlediska předejdete mnoha možným zraněním, která vás při přeměně postavy brzdí.

Když jste zranění, pak nemůžete trénovat a když nemůžete trénovat, ztrácíte sílu, rychlost, vytrvalost, svalovou hmotu a naopak nabíráte podkožní tuk.

Konkrétní způsob rozcvičky na foam rolleru, na zahřátí, na protažení a na mobilitu najdete ve VIP sekci mezi rozcvičkami.

2. Zaměřte se na své slabiny

Stejně jako jsem poukazoval v minulém článku 5 rad osobního trenéra, že je potřebný pravidelný odpočinek, je nutné se zaměřit na své slabiny, protože to vás brzdí v dalším rozvoji.

Sportovní a osobní trenéři právě v tomto čase věnují pozornost korekci dysbalancí, které se v průběhu sezóny u sportovců vytvoří. Vezměme si takový hokej, florbal nebo box, kde upřednostňujete pravou/levou stranu těla. Trenéři sice čas od času nechají své svěřence boxovat opačný guard, ale to nevykompenzuje nespočet tréninků, kdy jste ve svém oblíbeném postavení.

Jestliže chcete jen chodit do posilovny, vyhnout se zraněním, mít symetrickou postavu a dlouhodobě zlepšovat své silové výkony, pak je třeba se na trénink koukat z delší perspektivy a pevně si stanovit období v roce, které věnujete pouze korekci svých slabých míst.

Korektivní cviky lze samozřejmě zařadit i do běžného tréninku. Tohle ovšem není jednoduchý úkol a pro zhodnocení svého pohybového aparátu a navržení nápravného tréninkového plánu je vhodné využít kvalitního osobního trenéra, kterého raději neposuzujte podle jeho sazby za hodinu, ale podle jeho přístupu a tréninkové filozofie. Protože drahý trenér ≠ kvalitní trenér.

3. Stanovte si jasné cíle pro každý trénink!

Ano čtete správně – pro každý trénink. To bude pro řadu lidí docela oříšek, když si nevedou žádný tréninkový deník a neví, kolik čeho přesně odtrénovali. Pokud jste ovšem zavítali na tyto stránky, pak věřím, že neberete svůj čas v posilovně na lehkou váhu.

Každý trénink je prostor pro zlepšení. Výjimkou jsou jen týdny odpočinku. Není ovšem ideální se zlepšovat na všech cvicích současně. Ze začátku to sice zvládnete, ale jakmile se dostanete na hranici svých možností, bude to čím dál obtížnější.

Pokud zanedbáte regeneraci a půjdete často do selhání, pak si snadno přivodíte zranění. Stanovte si proto cíl zlepšení pro maximálně 2-3 cviky a ostatní udržujte.

4. Nepřehlížejte drobné bolesti

To je věc, která se vždy vrátí a dostihne vás v mnohem horší podobě. Snažte se proto hned na začátku rozpoznat, čím jsou bolesti způsobeny a hledejte jejich příčiny.

Nejčastější bolest, se kterou se setkávám, je bolest dolních zad. Ta má celou řadu různých příčin. Například to může být dlouhé vysedávání u počítače, kdy kulatíte svá záda. Zde může pomoci Mckenzieho metoda.

Jestliže se bolesti projevují při vašem tréninku, pak se může jednat o špatnou techniku provedení určitých cviků. Pokud zvládáte techniku precizně, pomůže uvolnění pomocí foam rolleru nebo změna cviků.

Trap barPříliš mnoho mrtvých tahů také nebude dělat dobrotu. Pro takový případ je vhodné použít trap bar (viz. obrázek). Díky němu není většina zátěže na bedrech, ale zapojují sevíce nohy a zátěž zůstává ve středu přirozené rovnováhy. Ze stejného důvodu se vyplatí čas od času zařadit dřepy s velkou činkou na ramenou místo klasických dřepů. Místo velké činky můžete klidně použít jednoručky.

5. Bavte se!

Udělejte si z tréninků hru – nechte se do ní vtáhnout, překonávejte své předchozí výkony a stanovujte nová maxima.

I když bojujete sami se sebou, vychutnejte si pocit vítězství při každém zlepšení, kterého dosáhnete. Zvlášť pokud se jedná o jeden ze čtyř hlavních cviků: mrtvé tahy, dřepy, benchpress a vojenské tlaky.  

Jednoduše dělejte, co vás baví, ať je to jakýkoliv styl tréninku. Hlídejte si čas v posilovně a pokud jste nečetli navazující článek, koukněte na 5 rad osobního trenéra.

-----

Díky za komentáře, a pokud se vám článek líbil, dejte mu nahoře like. :-)

Trénujte tvrdě a držte se těchto rad,

Váš trenér online,
Tomáš Jehlička

Poslat e-mailem

Co nabízí VIP členství?
Co znamená VIP členství?
Členská karta
Trener-online členská karta
Získejte 2 e-booky ZDARMA
Získat e-book
ZDARMA

Dozvíte se:

Největší chyby při budování svalů.

Jak se těchto chyb vyvarovat!

Získat e-book
ZDARMA

Dozvíte se:

Největší chyby při spalování tuků.

Jak se těchto chyb vyvarovat!


Poslední články
Členové právě cvičí
Partneři
Gopay
Gorilla RAW Protein - proteinový matrix pro rychlou regeneraci Gorilla Burnout Fuel - Kvalitní náhrada pevného jídla Gorilla Workout Fuel - Gainer pro intenzivní tréninky Foam Roller Grid - Revoluční pěnový válec pro masáž a uvolnění

Cvičení doma - začít může každý    Jazykové studio Bon-mot.cz    Beautis - systém pro řízení kosmetického salonu
Gorilla Fitness eshop    Gorilla Workout Fuel - hardcore gainer    Gorilla Burnout Fuel - náhrada pevného jídla
Gorilla RAW Protein - účinný proteinový matrix    The GRID Foam Roller - masážní pomůcka

Data byla úspěšně odeslána.
Opravdu chcete plán smazat?
Opravdu chcete vybrané cíle smazat?
Opravdu chcete vybrané cíle smazat?
Opravdu chcete jídelníček smazat?

Doporučit e-mailem

Pro: (e-mailová adresa)
Od: (e-mailová adresa)
Poznámka

Klikněte na cíl pro jeho přidání

office crack