Jak si správně vybrat?

Autor: Tomáš Jehlička | Datum: 12. prosince 2011 | Kategorie Ostatní

Poslat e-mailem

Jak si správně vybrat?

Před jistou dobou jsem se začal zajímat o vhodné oblečení k tréninku. Začalo to tím, že jsem si chtěl na sebe vybrat jen něco slušivého. Při hledání jsem narazil jednak na zcela obyčejné kusy, které na první pohled nebyly ničím výjimečné, ale také na oblečení vyznačující se různými funkčními vlastnostmi. Jednalo se třeba o rozdílné materiály, odvětrávací zóny, reflexní proužky, vyztužená místa a další serepetičky, které byly na první pohled mnohem atraktivnější ale i výrazně dražší.

Tak jsem si položil prostou otázku: „Je to jenom módní záležitost, anebo všechny ty prvky mají i nějaký hlubší smysl?

Nejprve základní informace

Tak jsem zjistil rozdíly mezi jednotlivými materiály a jejich funkce. Materiál oblečení je pro jeho funkčnost rozhodující faktor. I když narazíte na značky různých materiálů jako např.: Prolen Siltex, Meryl Skinlife, ClimaCool a další, jedná se jen o marketingově poutavější název pro používané materiály, jako jsou: polypropylen (PP / POP), polyester (PES) nebo polyamid (PAD).

Po pravdě se výrobcům nedivím, že si raději vymyslí lákavější název než polypropylen, protože to zavání chemií a jeden by si pomyslel, že mu to ublíží.

Polypropylen (PP / POP)

První zmíněný typ vlákna je polypropylenové a vyznačuje se nízkou hmotností i tepelnou vodivostí. Pro naši pokožku je to příjemný materiál, a protože se jedná o syntetické vlákno, nedrží se v něm bakterie a plísně, které se do oblečení dostanou při sportovním výkonu. Tím pádem bude oblečení méně zapáchat, ale veškerého zápachu se zase nezbavíte. Poslední charakteristikou je rychlé odvádění potu. Tento materiál je proto vhodný jako jediná vrstva při letním běhání a sportování – za velmi horkých dnů. Na druhou stranu má i nějaké ty mouchy – lze na něj použít jen omezený výběr barev, což zamrzí módní nadšence.

Polyester (PES)

Dalším typem materiálu je polyester, který má ve srovnání s polypropylenem delší životnost. Také si drží tvar, nemačká se, ale oproti PP je zhruba 2x těžší. Pokud tedy lehkost oblečení pro vás hraje roli, neměli byste na tento fakt zapomínat. Osobně si ale myslím, že to moc nepoznáte. Obvykle bývá polyester dražší, ale dostává se mu atraktivnějšího vzhledu díky širší škále použitelných barev.

Polyamid (PAD)

Pak zde máme polyamid, což je vlastně jiný název pro nylon. Tento materiál je z výše uvedených nejpevnější a nejdéle vydrží. Dokonce disponuje slušnou pružností, takže se zdá být velmi univerzální. Nicméně se nepoužívá samotný, ale spíš v kombinaci s jinými materiály díky jeho vysoké ceně. Rozhodně však patří kvalitou do nejvyšší kategorie. U ponožek se třeba používá pro zvýšení odolnosti zatěžovaných míst – např. u špičky.

Aby trička, kalhoty či ponožky mohly dobře plnit svou funkci, musí být i dostatečně pružné. K tomu se používají elastická vlákna, na která můžete narazit pod různými obchodními názvy – Spandex, Elastan či Lycra. Jejich hlavní vlastností je pružnost a rozdíly mezi nimi nehledejte, jsou minimální.

A co bavlna?

Na začátek je dobré uvést, že to je přírodní materiál, takže se v něm dobře daří různým bakteriím a plísním. Bavlna má i odlišnou strukturu vláken – ta jsou mnohem tlustší. Proto má bavlna horší ventilační schopnost a hůře schne. To je vcelku logické.

Protože pomalu schne, není to vhodný materiál na náročný trénink, delší výlety nebo aktivní dovolené. Do posilovny nebo na sport zkrátka bavlna není vhodná – rychleji a více se v ní zpotíte, vlhkosti se jen tak nezbavíte a při delších pauzách mezi sériemi můžete i prochladnout. Obecně doporučuji být pořádně oblečen a mít nejméně 2 vrstvy – 1. vrstvu ideálně funkční tričko a jako 2. vrstvu normální bavlněné tričko nebo klidně mikinu (když máte delší pauzy).

To platí nejen pro trika, ale zvlášť pro ponožky. Dříve jsem měl zkušenosti pouze s bavlněnými ponožkami, které jsou na běžné chození dostačující. Nicméně ve spolupráci se specializovaným e-shopem na ponožky a termoprádlo Lichozrout.cz mám již delší dobu možnost testovat nové materiály, jako jsou bambus, Modan (bukové vlákno) a i výše popsané materiály. Chodidla se v nich méně potí, ponožka lépe drží na noze a omezují nepříjemný zápach.

Pořád ještě nevíte?

Co se týče výše popsaných materiálů a jejich vlastností, lze je obecně aplikovat na všechny druhy oblečení od ponožek, přes spodní prádlo, tílka a trička s krátkým a dlouhým rukávem. Z tohoto výčtu jsou nejvíce podceňované právě ponožky a spodní prádlo. Ano, na ostatní s funkčními ponožkami či spodním prádlem dojem sice neuděláte, zato se budete cítit mnohem pohodlněji. Na těchto místech se vaše tělo potí nejvíce a také různé škrábání není vůbec příjemné.

Pár praktických rad při výběru ponožek:

běžecké ponožky- do posilovny jsou vhodné ponožky se zesíleným chodidlem (např. běžecké či pro squash / tenis)
- takové ponožky v létě využijete nejen do fitka ale i samozřejmě i ven do terénu
- kvalitní ponožky mají rozdělení pro pravou a levou nohu, což představuje znatelný rozdíl v pohodlí a lepší využití speciálních zón (např. na zpevnění kotníku)
- při výběru velikosti na pomezí volte raději menší velikost, protože materiály jsou elastické a ponožka bude skvěle držet – naopak větší ponožky by neseděly na patu a kotník a funkční zóny by vám byly k ničemu
bavlněné ponožky- neopomíjejte teplotní třídu – v zásadě nezáleží na tloušťce ponožky, ale na použitém materiálu a výsledné teplotní třídě, ta určuje hřejivost (teplotní třídy: A na léto, B univerzální, C na zimu a D na Sibiř)
- pohodlným a užitečným materiálem je i zmiňovaný bambus – ten poskytuje přirozenou antibakteriální ochranu na rozdíl od bavlny
- potřebujete-li při běhu částečně zpevnit kotník, ale bandáž není nutná, pak oceníte fixační ponožky
- chcete-li zmírnit zápach nohou při pocení, doporučuji ponožky se stříbrnými vlákny nebo s Aloe vera (ovšem agresivního zápachu vás to nezbaví...)

Snad vám uvedené rady budou prospěšné a vyvarujete se díky nim některých běžných chyb při nákupu ponožek na internetu.

Zorientovat se široké nabídce je docela oříšek, proto své dotazy můžete v případě zájmu směřovat specialistovi na ponožky a funkční oblečení. Kromě rad a doporučení tam je pro naše čtenáře připravena i sleva. Věřím, že budete s produkty spokojeni stejně jako já.

Sleva pro nečleny:

  • 8% sleva na celý sortiment mimo již zlevněného zboží (kód slevy: PF4NIAEV)

Sleva pro VIP členy: (slevový kód naleznete v Diskusi)

  • 13% sleva na celý sortiment mimo již zlevněného zboží

Slevy platí do 31. 1. 2012.

Neposuzujte oblečení pouze podle vzhledu a ceny. Všímejte si hlavně použitých materiálů a jejich vlastností!

Váš trenér online,
Tomáš Jehlička

Poslat e-mailem

Co nabízí VIP členství?
Co znamená VIP členství?
Členská karta
Trener-online členská karta
Získejte 2 e-booky ZDARMA
Získat e-book
ZDARMA

Dozvíte se:

Největší chyby při budování svalů.

Jak se těchto chyb vyvarovat!

Získat e-book
ZDARMA

Dozvíte se:

Největší chyby při spalování tuků.

Jak se těchto chyb vyvarovat!


Poslední články
Členové právě cvičí
Partneři
Gopay
Gorilla RAW Protein - proteinový matrix pro rychlou regeneraci Gorilla Burnout Fuel - Kvalitní náhrada pevného jídla Gorilla Workout Fuel - Gainer pro intenzivní tréninky Foam Roller Grid - Revoluční pěnový válec pro masáž a uvolnění

Cvičení doma - začít může každý    Jazykové studio Bon-mot.cz    Beautis - systém pro řízení kosmetického salonu
Gorilla Fitness eshop    Gorilla Workout Fuel - hardcore gainer    Gorilla Burnout Fuel - náhrada pevného jídla
Gorilla RAW Protein - účinný proteinový matrix    The GRID Foam Roller - masážní pomůcka

Data byla úspěšně odeslána.
Opravdu chcete plán smazat?
Opravdu chcete vybrané cíle smazat?
Opravdu chcete vybrané cíle smazat?
Opravdu chcete jídelníček smazat?

Doporučit e-mailem

Pro: (e-mailová adresa)
Od: (e-mailová adresa)
Poznámka

Klikněte na cíl pro jeho přidání

office crack