Stres jako řešitel problémů?

Autor: Mgr. Mirka Jarošová | Datum: 28. listopadu 2011 | Kategorie Motivace

Poslat e-mailem

Stres jako řešitel problémů?

Úplné osvobození od stresu znamená smrt. H. H. B. Selye

Neexistuje žádný rozumný návod, jak se v životě vyhnout stresujícím situacím. Proto se dnes podíváme na to, jak převzít otěže stresu do svých rukou.

Pomocí jednoduché mentální strategie si ukážeme, jak ovládat a usměrňovat reakce své psychiky a svého těla při náročných situacích, kterým jsme vystavováni. A buďme upřímní, do těchto situací se často přivádíme sami.

Stres je past, zaseknutá reakce, která se točí stále dokola a může vážně poškodit naše zdraví. To už jsme si popisovali v předchozím článku Stres je největší sabotér. Tělo nás naštěstí na stres vždy upozorní. Chceme-li efektivně ovlivňovat svou stresovou reakci, prvním krokem je důkladně poznat svůj vlastní osobitý stres.

Je dost nepraktické mít v 21. století po svém boku pravěkého rádce

Stres (alarmující reakci těla na ohrožující situaci) můžeme vnímat jako našeho pravěkého ochránce. Jeho úkolem je stát na stráži a v situaci ohrožení zalarmovat celé tělo a bleskově ho připravit k akci, abychom přežili. Stres je však trochu prostoduchý rádce a pro každou situaci má vždy dvě stejné možnosti řešení, bojovat nebo utéct. Myslí to s námi dobře, vždyť v pravěku to tak výborně fungovalo.

Náročným situacím se v životě lze jen těžko vyhnout, a proto je nešikovné nechávat se pokaždé vyburcovat falešným poplachem (vždyť nejde o život). Pojďme se podívat na to, jak převzít kontrolu nad tím, jestli necháte svoje tělo zaplavit napětím nebo ne.

Samotný stresor nerozhoduje o tom, zda nás dostane do napětí

Existuje celá řada stresorů (podnětům, které nás „stresují“) a stejně tak i celá řada reakcí na stres. Opět slovy H.H. Selyeho: „Stejný stres, po kterém jeden člověk onemocní, může znamenat pro druhého životodárné uzdravení.“ Pokud chceme se svým stresem uzavřít „mírovou dohodu“ a být tím, kdo ho řídí, je potřeba naučit se na svém těle rozpoznat první příznaky.

Následující výčet je opakováním partií, které bývají často uváděny jako spolehlivé detektory stresu:

  • Žaludek (svírání)

  • Hrdlo (přiškrcené)

  • Dlaně (zpocené)

  • Tlukot srdce (prudký, nepravidelný, v „krku“)

  • Dech (rychlý, povrchní)

Které části vašeho těla jsou na přítomnost stresu nejcitlivější? Tato místa vám pak mohou fungovat jako detektory stresu, červené kontrolky, které začnou blikat v případě ohrožení, že se váš pravěký ochránce chystá zburcovat poplach.

Pokud na sobě poznáme, že se budí náš osobní stres, je nutné zjistit PROČ. Ještě než přejdete k dalšímu řešení, zeptejte se sami sebe: „Co mého stresového ochránce vyrušilo ze spánku? Co ho vylekalo? Před čím se mě snaží varovat?“

Čeká vás důležitý úkol?

Odpověď může být například následující: blíží se vám termín odevzdání určitého úkolu, a kdykoliv si na to vzpomenete, udělá se vám nevolno (neboli bliká červená kontrolka). Otázka zní: Před čím se mě snaží ochránit? Dejme tomu, že v tomto konkrétním případě před selháním a neúspěchem. Další otázka, kterou doporučuji, je následující: co nejmenšího tedy můžu udělat pro to, abych svůj stres zase uspal/a? No, minimálně si přečíst dvě stránky podkladů nebo si celou věc naplánovat, abyste ji stihli s předstihem a měli dostatečnou rezervu v případě nečekané události, která by stres mohla dále eskalovat.

Nestíháte klíčové jednání?

Anebo jste v zácpě, kolona aut před vámi se nehýbe. Vy čím dál neklidněji sledujete plynoucí minuty a je vám jasné, že nestihnete důležitou schůzku. Cítíte, jak vás zaplavuje stresové napětí, červené kontrolky začínají zběsile blikat. Před čím se vás pravěký ochránce snaží ubránit tím, že vás aktivizuje? Dejme tomu, že nechcete, aby vás obchodní partner považoval za nespolehlivého člověka.

A co se teď dá dělat, abyste stresového ochránce zase uspali? Čas nedoženete, je jasné, že přijdete pozdě. Jak zachránit svůj první dojem u obchodního partnera? Okamžitě mu zavolat a oznámit mu zpoždění (i kdyby to mělo být půl hodiny před začátkem schůzky, to ukazuje váš respekt k jeho času), případně se zaměřit na to, jak mu kompenzovat své zdržení. Můžu mu dát slevu? Dát mu půlhodinu času navíc zdarma? Přinést nějakou pozornost?

Nejprve se ptejte!

Otázka „Před čím se mě snaží ochránit?“ je mocná v tom, že otevírá možnosti, jak danou situaci aktivně řešit. To znamená, že využijeme energii, kterou do nás stresový ochránce pumpuje, a navíc ho tím rychle znovu uspíme.

Z předchozího článku víme, že pasivní „zatnutí zubů“ stres v těle konzervuje a přeměňuje ho do chronické podoby. Konec konců nám zmíněná pasivita, přehrávání katastrofických scénářů (jak to bude trapné, až přijdu pozdě) a planá frustrace z pomalu jedoucí dopravy nejsou k ničemu prospěšné, tak proč v tom dále pokračovat?

Příště raději využijte nabíhajícího stresu k vyburcování svého myšlení, abyste z nepříjemné situace vybruslili jako vítězové a převezměte otěže stresu do svých rukou. Návod už máte, vyzkoušejte jej v praxi a podělte se s námi o své zkušenosti. Budeme se těšit!

Váš welness kouč,
Mgr. Mirka Jarošová

Poslat e-mailem

Co nabízí VIP členství?
Co znamená VIP členství?
Členská karta
Trener-online členská karta
Získejte 2 e-booky ZDARMA
Získat e-book
ZDARMA

Dozvíte se:

Největší chyby při budování svalů.

Jak se těchto chyb vyvarovat!

Získat e-book
ZDARMA

Dozvíte se:

Největší chyby při spalování tuků.

Jak se těchto chyb vyvarovat!


Poslední články
Členové právě cvičí
Partneři
Gopay
Gorilla RAW Protein - proteinový matrix pro rychlou regeneraci Gorilla Burnout Fuel - Kvalitní náhrada pevného jídla Gorilla Workout Fuel - Gainer pro intenzivní tréninky Foam Roller Grid - Revoluční pěnový válec pro masáž a uvolnění

Cvičení doma - začít může každý    Jazykové studio Bon-mot.cz    Beautis - systém pro řízení kosmetického salonu
Gorilla Fitness eshop    Gorilla Workout Fuel - hardcore gainer    Gorilla Burnout Fuel - náhrada pevného jídla
Gorilla RAW Protein - účinný proteinový matrix    The GRID Foam Roller - masážní pomůcka

Data byla úspěšně odeslána.
Opravdu chcete plán smazat?
Opravdu chcete vybrané cíle smazat?
Opravdu chcete vybrané cíle smazat?
Opravdu chcete jídelníček smazat?

Doporučit e-mailem

Pro: (e-mailová adresa)
Od: (e-mailová adresa)
Poznámka

Klikněte na cíl pro jeho přidání

office crack