Wellness koučování – klíč k motivaci pro efektivní hubnutí

Autor: Tomáš Jehlička | Datum: 18. července 2011 | Kategorie Motivace

Poslat e-mailem

Wellness koučování – klíč k motivaci pro efektivní hubnutí

Dobrý den, dnes vám představím osobního kouče Mgr. Mirku Jarošovou, která vystudovala obor psychologie na Karlově univerzitě a v současné době působí jako odborník rozvoje lidských zdrojů v jedné významné české společnosti. Mimo to si založila vlastní praxi a nabízí své zkušenosti i běžné veřejnosti. Mezi její zaměření patří kromě osobního rozvoje zejména podpora motivace v oblasti wellness.

Motivace je kapitolou sama pro sebe. Lze ji vnímat jako motor lidské činnosti a tvoří základ úspěchů, kterých jsme dosáhli, anebo kterých dosáhli lidé v našem okolí. Dobrou zprávou je, že představuje volně přístupný zdroj pro každého z nás. Člověk, který vhodně načerpá motivaci, může uspět, v čemkoli si určí. Mirka se v této oblasti pohybuje již tři roky a pomohla mnoha lidem k dosažení jejich úspěchu. Více o tom, jak můžete efektivně využít svou motivaci a splnit si svůj sen, naleznete na jejích stránkách www.cleverest.cz.

TJ: Mnoho lidí si koučování spojuje s vrcholovým sportem. Vidíme kouče na televizních obrazovkách, jak zasmušile pozorují zápas svého týmu. Věnuješ se opravdu špičkovým sportovcům?

MJ: Díky za trefnou otázku. Často se totiž s podobnou představou setkávám, když se představím jako osobní kouč. Je pravda, že koučování se v běžném povědomí nejvíce spojuje právě se sportem, ale významně se uplatňuje také v ekonomické sféře, konkrétně ve vedení lidí a řízení podniků. V poslední době lze sledovat snahu odborníků zprostředkovat koučování také veřejnosti, třeba právě ve formě wellness koučování, což velmi vítám. Pokud přináší prospěch vrcholovým sportovcům i špičkovým lídrům, pak je jen otázkou času, než si najde své uplatnění i na běžném trhu. Koučování obecně je metoda vedoucí k uvolňování potenciálu člověka a zvyšování jeho výkonnosti. Její účinnost je ověřena špičkami nejenom ze světa sportu a byznysu ale například i v politice a vědě, což je myslím jejím nejlepším doporučením.

TJ: Asi na tom něco bude. Pokud by to nefungovalo, nebyli by ti sportovci vrcholoví, že? Co to tedy vlastně koučování je? A jaký je například rozdíl mezi trenérem a koučem? Popřípadě co mají společného?

MJ: Jak za trenérem, tak za osobním koučem chodí lidé, kteří chtějí dosáhnout nějakého cíle či snu, díky kterému získají ve svém životě větší spokojenost. Ať už je to například vysněná postava nebo dosažení sportovního úspěchu. Za každým z nich však přijdou z jiného důvodu. Od trenéra budou potřebovat doporučení osvědčeného postupu – složení jídelníčku, sestavy cviků, frekvence trénování atd. Zkrátka dostanou návod. Některým lidem to vyhovuje. Vědí, co mají dělat, vrhnou se na to a vytrvají, až se dostaví výsledky. Pro jiné však tento doporučený postup představuje příliš veliký zásah do jejich běžného fungování. Nějakou dobu vydrží, ale brzy pocítí, jak jejich počáteční zápal v každodenním shonu vyhasíná. Je čím dál náročnější překonávat překážky v podobě příležitostí k nejrůznějším oslavám spojeným s jídlem či alkoholem, vlastní nenálady, únavy a stresu. Hrozí jim rezignace a návrat do starých kolejí. Tito lidé vyhledají osobního kouče, aby jim pomohl udržet si potřebnou hladinu chuti a energie do cvičení či hubnutí a pomohl jim nalézt způsoby, jak vyzrát na každodenní obtíže. Časté je například hledání nových cest, jak jinak zahánět stres a jiné negativní pocity než pomocí jídla, jak se nenechat odradit vlastními pochybnostmi, jak překonat svou tendenci k pohodlnosti apod. Společně také stanoví přirozený způsob, jak postupně zakomponovat nový styl stravování a režimu do života daného člověka, aniž by ho to stálo nepřiměřené úsilí a přemáhání.

Krátce řečeno, k úspěchu jsou potřeba dvě zásadní ingredience: VĚDĚT JAK NA TO + VĚDĚT JAK NA SEBE. S tím prvním vám pomůže trenér, s tím druhým osobní kouč.

TJ: V tom s tebou zcela souhlasím. Lidem můžeš dát ten nejúčinnější návod na přeměnu postavy, který existuje, ale pokud ho dotyčný nebude dodržovat, bude mu ten návod stejně platný jako mrtvému zimník. Ztráta motivace je určitě jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé nedosáhnou svého cíle. Čtenáře by určitě zajímalo, jak lze ztrátě motivace čelit a udržet si tak stále stejnou chuť do cvičení?

MJ: Pojďme společně vyzkoušet takový experiment. Pokud je to i váš případ, položte si následující otázku: Proč se vlastně pouštíte do tak náročného procesu, jako je změna postavy? Všichni víme, že to stojí nemalé úsilí a uskutečnění zásadních změn v životním stylu. Běžně slýchám následující odpovědi: „Nelíbím se sám/sama sobě,“ případně „Stydím se za to, jak vypadám,“ nebo „Jsem znechucený/á při pohledu do zrcadla, už se nepoznávám.“ Co takové prohlášení udělá s vaší náladou a hladinou energie? Je možné, že vás natolik vybudí, že si řeknete „A dost!“ a pustíte se do změny. Ale pokud jste jako většina z nás, tak pocítíte významný pokles energie, doprovázený pochmurnými pocity znechucení, odporu, možná deprese a pocity vlastní méněcennosti a nedostatečnosti. Vyjmenované emoce jsou typické tím, že uvádějí člověka do pasivity a apatie. Jsou natolik nepříjemné, že se je snažíme rychle zahnat, a co je tím nejsnadnějším řešením, které je okamžitě po ruce? Sáhnout po něčem dobrém k jídlu. Je to spirála vedoucí dolů. Ještě jednou se tedy zaměřte na vlastní pocity. Poté, co jste si odpověděli na otázku proč, došlo ke zvýšení vaší energie a odhodlanosti ke změně? Propůjčuje vám odpověď houževnatost a chuť vytrvat u doporučených postupů? S největší pravděpodobností ne.

TJ: Vidíš, tohle mě dříve nenapadlo. Když se na problematiku podívám tímto pohledem, dokážu si představit, jak člověka přejde chuť na všechno kromě sladkého, když se na sebe podívá kritickým okem. Domníval jsem se, že nezáleží na tom, zda jsou emoce pozitivní či negativní, ale zda jsou dostatečně silné, aby vyvolali určitou akci nebo činnost. Každopádně to dává smysl, že když je někdo znechucený sám ze sebe, tak nebude mít chuť tvrdě trénovat. Co by měl tedy člověk udělat jinak?

MJ: Důležitým prvním krokem je vytvořit si jakýkoliv „magnet v budoucnosti“, který vás k sobě bude přitahovat a povede vás směrem k vysněnému cíli – navzdory momentálním překážkám. Malou ochutnávku brzy najdete v mém ukázkovém demo koučování na stránkách www.cleverest.cz anebo máte možnost využít úvodní 30minutové setkání se mnou jako s osobním koučem zdarma.

TJ: Zde bych čtenáře ujistit, že až bude demo koučování připravené, dozví se to prostřednictvím newsletteru. A teď se vrátím zpátky k tomu, co jsi říkala. Mluvila jsi o magnetu v budoucnosti? Co si pod tím mám představit?

MJ: Představ si, co tě čeká, až dosáhneš své vysněné postavy? Co si na tom budeš nejvíc užívat? Na co se nejvíc těšíš? Kdo ti bude nejvíc závidět, komu spadne příslovečná čelist? Kdo tě bude obdivovat a mít radost z tvého úspěchu? Až budeš mít takovou postavu, po jaké toužíš, co bude první věc, kterou uděláš? První věc, na kterou se vykašleš? První věc, kterou si oblečeš? Zkrátka magnetem je cokoliv ve tvé představě o „vysněné postavě“, co má sílu ovlivňovat tvoje budoucí kroky a i přes veškerá úskalí tě lákat a přitahovat do touženého cílového stavu. Představ si to zkrátka jako silný magnet, který k sobě jednoduše přitahuje kovový předmět položený v jeho blízkosti. A potřebná energie, síla a rozhodnost spočívá právě v tom magnetu.  

TJ: Vraťme se ještě na chvilku k tomu, co jsi říkala předtím. Klienti mají možnost využít 30minutovou konzultaci zdarma? Proč nabízíš své služby zdarma?

MJ: Koučování je natolik zahalené do neurčitosti, že považuji za nezbytné, aby se zájemce mohl na vlastní kůži přesvědčit, že je to metoda vhodná právě pro něho. A pokud není, tak získá alespoň  kontakt na jiného odborníka.

TJ: Občas se taky setkávám se zkreslenou představou o práci trenéra. A to se jedná o obecně známější profesi, než je osobní kouč. Nicméně je vidět, že si k tobě lidé cestu najdou. Kdo k tobě nejčastěji přichází a jaké další služby nabízíš kromě wellness koučování?

MJ: Kromě wellness koučování poskytuji také osobní a pracovní koučování a psychoterapii. Osobní koučování je vlastně střecha, pod kterou se schovává i wellness koučování. Hlavním tématem je dobíjení motivace a energie, hledání efektivních cest vedoucích k představovanému cíli, které nebudou stát nepřiměřené úsilí, ať už jde o změnu postavy, učení se cizí řeči nebo získávání nových dovedností. Pracovní koučování vyhledávají lidé, kteří řeší nejrůznější potíže v zaměstnání: nedosahují potřebných výsledků, hledají novou práci nebo nejsou spokojeni na stávající pozici, jsou zahlceni úkoly a nemají dostatek času, řeší vztahy na pracovišti, posilují svoje manažerské dovednosti, hledají způsob, jak motivovat podřízené, vycházet s problémovými lidmi atd. Psychoterapii pak využívají lidé, kteří řeší osobní záležitosti od manželských a rodinných vztahů, nebo se ocitli v obtížné situaci a potřebují nezaujatou podporu a pomoc s dalším nasměrováním, případně nejsou spokojeni sami se sebou, tíží je nevyřešené svízele z minulosti apod.

Dalo by se říct, že společným rysem mých klientů je to, že uvíznou ve slepé uličce a neví, kam dál. Vědí, s čím jsou nespokojeni a co ve svém životě nechtějí. Kamenem úrazu ovšem bývá, že neměli příležitost přemýšlet nad tím, co vlastně chtějí na místě toho, co nechtějí J.

TJ: Ano, lidé mívají ve zvyku si stěžovat a kritizovat, a proto zpravidla vědí, co nechtějí. Na druhou stranu mám také zkušenosti s lidmi, kteří budí zdání, že vědí, co od života chtějí, ale když přijde na konkrétní formulace, ukáže se, že ve svých prioritách nemají příliš jasno. Práce s lidmi je ovšem velmi naplňující, pokud ji neděláš jen pro peníze a myslíš to s lidmi upřímně. Co pro tebe znamená práce osobního kouče?

MJ: Jak koučování, tak terapie pro mě představují napínavou cestu za objevováním. Společně s klientem hledáme nové cesty, jak naplnit jeho potřeby a dosáhnout jeho snů a cílů. Zažívám podobné pocity jako cestovatel-objevitel, kterému se tají dech, když se před ním náhle otevírá nová cesta vedoucí k tušenému pokladu. Každý klient je jiný člověk a nese si v sobě svou jedinečnou krajinu, kam je mi s jeho svolením dovoleno vstoupit a ruku v ruce ji společně prozkoumávat. Díky tomu, že jsem v klientově krajině cizincem, mám svěží pohled a nové nápady, takže postupujeme mnohem rychleji, než kdyby putoval sám. Poskytuji podporu a pomoc s klientovým břemenem, aby ho nemusel nést sám. Je to neobyčejný zážitek.

TJ: Je vidět, že máš pro svou práci velké zapálení. Toho si musí tvoji klienti určitě cenit. Stejně tak věřím, že to ocení uživatelé a členové toho webu. Na jaké články a příspěvky se od tebe můžeme v budoucnu těšit?

MJ: Zatím prozradím, že se budu věnovat tajemstvím motivace, tipům „jak na sebe“, zvládání stresu a také způsobům, jak překonat závislost na určitých druzích jídla.

TJ: To zní skvěle. Téma motivace, stresu a překonávání závislostí si určitě zaslouží více pozornosti. Já ti děkuji za toto interview a spolu s ostatními se budu těšit na tvé další příspěvky.

Na závěr bych dodal, že budu vděčný, když využijete možnosti komentářů a sdělíte své názory na toto téma. Děkuji za vaše příspěvky a užijte si dnešní den!

Váš trenér online,
Tomáš Jehlička

Poslat e-mailem

Co nabízí VIP členství?
Co znamená VIP členství?
Členská karta
Trener-online členská karta
Získejte 2 e-booky ZDARMA
Získat e-book
ZDARMA

Dozvíte se:

Největší chyby při budování svalů.

Jak se těchto chyb vyvarovat!

Získat e-book
ZDARMA

Dozvíte se:

Největší chyby při spalování tuků.

Jak se těchto chyb vyvarovat!


Poslední články
Členové právě cvičí
Partneři
Gopay
Gorilla RAW Protein - proteinový matrix pro rychlou regeneraci Gorilla Burnout Fuel - Kvalitní náhrada pevného jídla Gorilla Workout Fuel - Gainer pro intenzivní tréninky Foam Roller Grid - Revoluční pěnový válec pro masáž a uvolnění

Cvičení doma - začít může každý    Jazykové studio Bon-mot.cz    Beautis - systém pro řízení kosmetického salonu
Gorilla Fitness eshop    Gorilla Workout Fuel - hardcore gainer    Gorilla Burnout Fuel - náhrada pevného jídla
Gorilla RAW Protein - účinný proteinový matrix    The GRID Foam Roller - masážní pomůcka

Data byla úspěšně odeslána.
Opravdu chcete plán smazat?
Opravdu chcete vybrané cíle smazat?
Opravdu chcete vybrané cíle smazat?
Opravdu chcete jídelníček smazat?

Doporučit e-mailem

Pro: (e-mailová adresa)
Od: (e-mailová adresa)
Poznámka

Klikněte na cíl pro jeho přidání

office crack